És hogyan haladj kirobbanó energiával az álmaid felé?
Talán egyetértünk abban, hogy januárban az újévi fogadkozás intézménye igencsak csúcsra van járatva. Ezek azok a fogadalmak, amik megszületnek január elsejével, és jó esetben január végéig kitartanak. Rosszabb esetben már az első új évi munkanapon szertefoszlik minden mézes álom, ami a szilveszter előtti héten megfogalmazódott bennünk.
Számtalanszor láttam már azt a jelenséget, amikor január elején megtelik a konditerem a karácsonyi bejglit ledolgozó lelkes népekkel, aztán hó végére lassan kiürül az a terem. Sajnos igen hamar felszabadulnak a súlyok és a futópadok, mert az emberek, akik az évet így kezdték, szépen visszatérnek a fogadalom előtti életstílushoz… aminek köze sincs ahhoz a motivációhoz, ami belobbant nagy hévvel az elméjükbe.
Felettébb szeretem azt a hasonlatot használni, miszerint a motiváció olyan, mint a tábortűz. Három összetevőre van szükséged ahhoz, hogy teljes mértékben kiaknázhasd a gyümölcsét:
a gyufára, amely meggyújtja a tüzet (ötlet, ami elindít),
a fára, amely fenntartja a tüzet (cselekvés, ami a pályán tart),
és a hőre, amely megsüti a kolbászt a nyárs végén (lelkesedés, ami motivál).
Ha mostanában Te is kihívással küzdesz motiváció terén, akkor azt javaslom, lépj egy kicsit hátrébb, és tekints rá távolabbról a tábortüzedre. Lehet, hogy a gyufával, a fával vagy a tábortűz környezetével van probléma. Vagy ami még rosszabb: lehet, hogy egész idő alatt vizet öntöttél a tábortűzre! Lehet, hogy át kellene gondolnod magát a célt?
Hozok néhány gondolatot, ami segít megállapítani, hogy mi olthatja ki a tüzedet, ezzel megértheted, hogyan tudod kijavítani ezeket a hibákat.
1. Hiányzik egy erős ok: azaz a MIÉRT
Legyen szó márkaépítésről, karrierről, önismeretről – bármely témáról, amivel emberek megkeresnek, elsők között szoktam kérni, hogy tekintsd meg „Simon Sinek: Hogyan ösztönöznek cselekvésre a nagy vezetők” című legendás TED előadását, ami feliratozva itt is nézhető:
A videóban elhangzottak az üzleti élet mellett az életed bármely más területén alkalmazhatóak.
Szóval lehet, hogy nem ismered a saját miérted?
Hogyan kaphatod rajta magad?
Lehet, hogy nem vallod be magadnak, de valójában nem is igazán érdekel az a cél, amit kitűztél. Legyen szó egy maraton lefutásáról vagy egy projekt befejezéséről a munkahelyeden, apátiát érzel az ügy iránt. Mélyen legbelül vagy egyszerűen nem látod értelmét, vagy a jutalom, amit a cselekedetért kaphatsz nem elég vonzó számodra.
Hogyan javíthatsz rajta?
Két lehetőség van ennek a brutális motivációgyilkosnak – az érdektelenségnek – a kezelésére:
1. Ne csináld! Ne hazudj tovább magadnak, egyszerűen hagyd abba! Ezzel hatalmas szívességet teszel magadnak – és tulajdonképpen másoknak is. Hiszen úgyis leszarod a dolgot…
2. Találj egy erős mögöttes MIÉRTet! Ha nem tudod elkerülni – mert ez a munkád része, vagy mert nem akarsz megszegni egy ígéretet, vagy lehet bármi, ami ezen az úton tart, akkor találj egy módot arra, hogy másképp gondolkodj róla. Ha elég sokáig gondolkodsz, szinte mindenben találhatsz valamilyen értéket.
Lehet, hogy nem közvetlenül kapcsolódik ehhez a nemszeretem tevékenységhez, de szolgálhat egy magasabb célt. Íme néhány példa:
Nem látom értelmét, hogy ezt megtegyem, de a partneremet boldoggá teszi (és nekem nagyon fontos a partnerem!).
Az egészséges táplálkozás növeli a munkahelyi koncentrációmat és termelékenységemet (és jobban érdekel a munkám, mint a hamburgerek).
Ez a projekt unalmas, de ha jól teljesítek benne, az megmutatja a főnökömnek, hogy be tudom piszkítani a kezem (és ez öregbíti a hírnevemet a munkahelyemen, és ez fontos nekem!).
2. A célod nyomasztóan hat rád, és túlterhel már akkor, amikor csak rágondolsz
Hogyan kaphatod rajta magad?
Amikor arra a célra gondolsz, amit kitűztél, vagy éppen beszélsz róla, az elméd egy nagy “arghhhh” hanggal kommentál, és pocsék testi érzeteid lesznek. Gombóc lesz a gyomrodban, esetleg hányinger, fáradtság… annyira rettegsz tőle. Úgy érzed, mintha egy nagy szörnyeteg lenne, amit nem is tudod, hol támadj meg először. És nem tudod elképzelni, hogy valaha is le tudod győzni – egyszerűen túl nagy! Ennek eredményeképpen halogatod az elkezdést, mert túlságosan rettegsz tőle.
Hogyan javíthatsz rajta?
Néhányan azt mondanák, hogy „csak kezdd el valahol”. Ez valószínűleg a legrosszabb tanács, amit valaha hallottam, és valószínűleg Te is frászt kapsz tőle. A túlterheltséget ezzel az utasítással nem lehet kezelni!
A leghatékonyabb megoldás, ha darabokra szeded. Nézz a szörny szemébe, és szedd szét elemeire. Azonosítsd a lábait, a fejét, a karjait és a hasát! Ezután rakj köré egy struktúrát – sorakoztasd fel a részleteket időrendi lépésekként, vagy kategorizáld őket témák szerint.
Ezután készíts egy projekt-idővonalat, és határozd meg az első lépést, amellyel elkezdheted, és határozd meg az első lépésen belüli legelső műveletet.
Azzal, hogy a szörny szemébe nézel és elemzed, már nem úgy tekintesz rá, mint erre az elvont, ijesztő, dühöngő dologra. Ehelyett egy ugyan még mindig kihívást jelentő ellenfélnek látod, viszont olyannak, akit le tudsz győzni, ha egy új stratégiával közelíted meg.

3. Nem hiszel magadban
Hogyan kaphatod rajta magad?
Meg akarod csinálni, de legbelül nem igazán hiszel abban, hogy képes vagy rá. És ez rombolja a motivációdat, mert a hang a fejedben folyton azt mondja neked: „Miért próbálkozol egyáltalán? Úgysem fogod elérni…”.
Hogyan javíthatsz rajta?
Gyors megoldás: tekints vissza a múltbeli eredményeidre, és emlékeztesd magad arra, hogy korábban is sikerült elérned egészen nagy kihívást jelentő célokat, pedig akkoriban sem voltál teljesen biztos magadban. Ha akkor megoldottad, most is meg tudod oldani!
Hosszú távú – stabil – megoldás: keresd meg a korlátozó hiedelmeidet, és cseréld le őket megerősítő hiedelmekre! A korlátozó hiedelmek olyan tudatalatti gondolatminták, amelyek a tetteidet és döntéseidet irányítják. A legtöbb ilyen önkorlátozó hiedelem a gyermek- vagy tinédzserkorodban alakult ki, és még mindig nagyban meghatározza, hogyan gondolkodsz magadról. De mivel ezek a hiedelmek beprogramozódtak a tudatalatti elmédbe, úgy irányítják a döntéseidet és a cselekedeteidet, hogy észre sem veszed.
Ahhoz, hogy nagy, merész célokat érj el, frissítened kell a gondolkodásmódodat egy új, erőt adó hiedelemkészlettel, amely megadja számodra a szükséges önbizalmat ahhoz, hogy felvállald a céljaidat.
Ha a korlátozó hiedelmek teljesen új fogalom számodra, olvasd el ezt a cikket, és tudd meg, hogy a leggyakoribb korlátozó hiedelmek hogyan tartanak vissza céljaid elérésétől, és hogyan programozhatod át az elmédet a siker érdekében.
Esetleg rögtön elkezdenél dolgozni a korlátozó hiedelmeiddel? Ajánlom figyelmedbe a Korlátokból lehetőség munkafüzetet, amit a képre kattintva megszerezhetsz ingyen.
4. Kimerültél
Hogyan kaphatod rajta magad?
Rengeteg minden történik az életedben, temérdek a tennivaló, úszol az árral, amikor az elintéznivalóidra gondolsz. Jobb esetben stresszes vagy, a rosszabb esetben pedig a kiégés felé robogsz.
Ezért teljesen elment a kedved attól, hogy bármit is tegyél – még akkor is, ha tényleg szeretnéd csinálni. Amikor minden más elviszi a fizikai és mentális energiádat, egyszerűen nem marad semmi, ami lángra lobbanthatná a tüzet, és megengedné Neked, hogy keményen nyomulj a célod felé.
Hogyan javíthatsz rajta?
Szabadítsd fel a fizikai és mentális energiádat, és állítsd át a prioritásokat! Pihenj, oldd a stresszt és aludj eleget, hogy feltöltődhess! Mondj nemet olyan dolgokra, amelyek kevésbé fontosak számodra, mint a kitűzött célod!
Meditációval és naplóírással tisztítsd meg az elmédet! Talán még egy teljes méregtelenítésre is szükséged lehet, hogy felszabadítsd a szükséges teret az életedben.
Szabadulj meg a mérgező szokásoktól, emberektől, gondolatmintáktól és a rendetlenségtől.
5. A félelem tart vissza
Hogyan kaphatod rajta magad?
A félelmeid tudat alatt visszatarthatnak attól, hogy összegyűjtsd a motivációt az elinduláshoz. Mélyen legbelül félsz a kudarctól vagy a szégyentől, félsz az ismeretlentől vagy akár a sikertől is! Ebből kifolyólag a következő félelemtünetek közül egy vagy több jelenségként gyakran előfordulhat: halogatás, szorongás, ellenállás és túlzott aggodalmaskodás.
Hogyan javíthatsz rajta?
Tisztázd, mitől félsz, hogyan tart vissza, és hogyan jelenik meg ez a félelem az életedben (vagyis a tüneteidben). Ennek megértése az alapja annak, hogy konkrét stratégiát dolgozz ki a félelmeid kezelésére.
6. Az egészségtelen életmód terheli a szervezetedet
Hogyan kaphatod rajta magad?
Lassúnak és állandóan fáradtnak érzed magad. Krónikus fizikai fájdalomtól szenvedsz (valószínűleg emésztési problémák, hátfájás vagy fejfájás). Folyamatos ködöt tapasztalsz magad körül, homályosan érzékeled a világot, és nehezen tudsz koncentrálni.
Hogyan javíthatsz rajta?
Hozd rendbe az egészségtelen életmódod, ezzel a motivációs problémád (és még sok minden más) magától megoldódik. Íme néhány iránymutatás, hogy elindulhass:
Aludj 8 órát minden éjjel!
Mozogj minden nap: még ha csak 15 percig is!
Kezdd a napodat egészséges reggelivel: ez megkönnyíti, hogy a nap későbbi részében is az egészséges opciókat válaszd.
Étkezz tudatosan: ha eszel, csak egyél! Ne nézz tévét, és ne próbálj e-mailekre válaszolni! Koncentrálj az étel ízére, és élvezz minden egyes falatot. Tarts szünetet félúton, és kérdezd meg magadtól, hogy még mindig éhes vagy-e. Ha már nem, hagyd abba az evést. Ezzel a szokással akár még fogyhatsz is.
Étkezz helyesen: válaszd a friss, egészséges, feldolgozatlan és tápláló ételeket. Ha emésztési problémáid vannak, hagyd ki a glutént, a tejtermékeket és a feldolgozott élelmiszereket.
Korlátozd az olyan stimulánsok, mint a koffein, az alkohol és a nikotin fogyasztását!
7. Túl kicsi, vagy túl nagy célokat tűztél ki
Hogyan kaphatod rajta magad?
A következő dolgok egyikét, vagy mindkettőt megteszed:
Olyan alacsonyra teszed a lécet, hogy a célod nem inspirál arra, hogy kilépj a komfortzónádból,
vagy éppen olyan magasra teszed a lécet, hogy nem is tudod, hogyan fogj hozzá, esetleg rájössz, hogy nincs elég önbizalmad a megvalósításhoz (lásd 2. és 3. pont).
Hogyan javíthatsz rajta?
A spektrum mindkét vége egyformán rossz hatással van a motivációdra és a morálodra. Álmodj nagyot – álmodj olyan nagyot, hogy megijedj tőle! Növeld tízszeresére a céljaid, hogy kénytelen legyél arra, hogy a megszokottól eltérő megközelítésekkel rukkolj elő.

Egyet azonban tarts mindig szem előtt: a céljaidat úgy határozd meg, hogy azok megvalósíthatóak legyenek, ám mégis kihívást jelentsenek. A motivációd meg fogja köszönni!
8. Türelmetlen vagy
Hogyan kaphatod rajta magad?
Kissé csalódott vagy, mert azt hitted, hogy mostanra már ott tartasz. Nem gondoltad volna, hogy a célod elérése ilyen sokáig tart. És ez komolyan demotivál téged. Még az is lehet, hogy eljátszol a feladás gondolatával, mert annyira türelmetlen vagy.
Hogyan javíthatsz rajta?
Értsd meg, hogy a jó dolgokhoz idő kell! Közhelyesen hangzik, de komolyan: meg kell változtatnod a gondolkodásmódodat! Koncentrálj a fejlődésre, és élvezd az utat, mert ez legalább akkora jutalom, mint a célod elérése. Továbbá ünnepeld meg az apró mérföldköveket az út mentén, és jutalmazd meg magad az erőfeszítéseidért. Ezáltal a lendületed fennmarad, a türelmetlenséged pedig kordában tudod így tartani.